Menu
Uwaga!
Uprzejmie informujemy iż od dnia 1.08.2007r. zmieniliśmy adres siedziby naszej firmy.
Przeszukaj serwis    
Reminiscencje historyczne
Reminiscencje historyczne

Od stuleci człowiek przygląda się z zainteresowaniem grzybom, nie tylko ze względu na ich różnorodną formę i kolory, lecz także ze względu na ich rozmaite właściwości, od trujących poprzez jadalne aż do użytecznych. Już za czasów Rzymian traktowano grzyby jako kulinarny przysmak i stały dodatek do potraw. Również w późniejszych czasach potrawy z grzybów należały do ulubionych, nawet w kręgach szlachty i duchowieństwa.

Po raz pierwszy grzyby zaczęto hodować w celach komercyjnych w Chinach i Japonii. Opublikowane rysunki z roku 1313 wskazują na hodowlę Shii-take. Najwcześniejsze wzmianki, dotyczące hodowli grzybów w Europie, pochodzą z Francji. Podczas panowania króla Ludwiga XIV grzyby hodowano w kamieniołomach w okolicach Paryża.

Od drugiej połowy XVIII wieku hodowla grzybów rozprzestrzenia się już na terenie całej Europy. Dzisiaj hodowla grzybów stanowi znaczącą część gospodarki rolnej. Grzyby stały się ważnym i wartościowym produktem hodowli w wielu krajach europejskich.

Ponieważ rodzaj zastosowania jest istotny dla doboru filtrów w następnej kolejności zajmiemy się przedstawieniem różnorodnych wymagań i możliwości. Ze względu na skutki, jakie mogą wystąpić z powodu zarażenia zbiorów infekcjami bakteryjnymi, bardzo istotną sprawą jest filtracja powietrza wlotowego w tunelach. W ten sposób może być zagwarantowany najwyższy poziom czystego powietrza podczas kiełkowania i preparacji dojrzałego kompostu. Ogólnie stosuje się filtry wysokosprawne, które chronione są przez filtry tańsze, o zgrubnej budowie. Aby zapobiec kontaminacji krzyżowej jest wymagana również filtracja powietrza odprowadzanego.

TUNEL GRZYBNI

W zakładach zajmujących się hodowlą grzybów w wielu komorach są często instalowane centralne systemy napowietrzania. Taki system filtracji powietrza obejmuje filtr wstępny, do separacji zgrubnych pyłów i owadów, służący jednocześnie jako ochrona dla filtra wysokosprawnego, stanowiącego drugi stopień filtracji. Filtr dokładny, mający za zadanie wyłapanie z powietrza zarodników, bakterii pleśniowych i zarodków, musi być w stanie przepuścić duże ilości powietrza. Z tego względu zalecane są tutaj filtry kieszeniowe lub kompaktowe firmy AAF. Kontaminacji krzyżowej zapobiega system filtracji powietrza wylotowego.

CENTRALNE SYSTEMY NAPOWIETRZAJĄCE

W przypadku, gdy każda pojedyncza komora dysponuje własnym systemem doprowadzania powietrza, wymagane są oddzielne filtry. Zastosowanie znajdują tutaj łatwe w instalacji filtry w ramie kartonowej lub filtry kompaktowe. Aby zapobiec rozszerzaniu się chorób zaleca się używanie filtrów w ramie kartonowej z plisowanym medium filtracyjnym po stronie powietrza czystego. W dużych komorach z urządzeniami do recyrkulacji powietrza i napowietrzania stosuje się system z filtrami kompaktowymi tak jak w przypadku centralnego napowietrzania. Filtry kieszeniowe nie są wskazane w takich sytuacjach ze względu na ich małą stabilność w warunkach zmiennych prędkości napływowych powietrza lub wielokrotnego wyłączania wentylatora.

POJEDYNCZE KOMORY
 
© 2007 FHK Handelsagentur
Projekt & cms: www.zaler.pl
FHK Handelsagentur
02-495 Warszawa
ul. Dzieci Warszawy 48
Tel. +48 22 662 21 10
Tel./Fax +48 22 662 21 15
e-mail: